Image Map

İzmit’te “Hayat Pahalı, Emek Ucuz! Bu Böyle Gitmez!” bildirilerimizi dağıttık

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ve konfederasyonumuza bağlı sendikaların yöneticileri 28 Şubat Cuma günü İzmit Yürüyüş Yolu’nda “Hayat Pahalı, Emek Ucuz! Bu Böyle Gitmez” bildirilerimizi dağıttı.

Bildiri dağıtımı öncesi bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kampanyayla öne çıkan 5 talebi sıraladı:

  1. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar vergi ve kesintiden muaf tutulmalıdır.
  2. Tüm maaş ve ücretler en az asgari ücret artış oranı kadar artırılmalı, yılın daha başında enflasyon karşısında eriyen asgari ücret yeniden belirlenmelidir. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çekilmeli, EYT’lilerin emeklilik hakları verilmelidir.
  3. Asgari ücretin üzerindeki vergi dilimi yüzde 10’a çekilmeli, dâr ve faiz gelirlerinin vergilendirildiği, çok kazananın çok vergi verdiği adil bir vergi politikası benimsenmelidir.
  4. Esnaf kuryelik/kendi hesabına çalışma/özel istihdam bürosu/taşeron adı altındaki tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli, herkese güvenceli istihdam sağlanmalıdır.
  5. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımın önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.

 

Çağdaş (Kocaeli)

Özgün Kocaeli

Özgün Kocaeli

Özgün Kocaeli

Bugün Kocaeli

Kocaeli Çınar

Pencere TV

Özgür Kocaeli

UMKE

 

 

ITUC ETUC