Image Map

Aydın ve sanatçılardan #Birlikte1Mayısa çağrısı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çağrısıyla İstanbul’da bir araya gelen aydın ve sanatçılar başta İstanbul Maltepe’de olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanındaki 1 Mayıs’lara katılım için çağrı yaptı.

Rutkay Aziz,  Tilbe Saran, Menderes Samancılar, Mazlum Çimen, Adnan Özyalçıner, Orhan Aydın, Erbil Karakoç, Özcan Yaman, Aras Akanaras, Hasan Karayol, Ayşen Şahin, Volkan Yosunlu, Gürşat Özdemir, Galip Görür gibi isimlerin katıldığı açıklamada ekonomik kriz, işsizlik, yoksulluk, anti demokratik uygulamalar gibi başlıklara değinildi ve Gezi davasında haksız hukuksuz cezalara tepki gösterilerek 2022 1 Mayıs’ının kitleselliğinin önemi üzerinde duruldu.

TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen toplantıda ortak açıklamayı okuyan Tilbe Saran “Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten, Gezi’den yana olan herkesi 1 Mayıs’a çağırıyoruz” dedi.

“Birlikte değiştireceğiz, birlikte 1 Mayıs’a” başlıklı ortak metnin okunmasının ardından aydınlar ve sanatçılar 1 Mayıs mesajlarını ilettiler.

Açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Seyit Aslan, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik de katıldı.

 

ITUC ETUC