Image Map

DİSK’in 1 Mayıs 2022 bildiri ve afişleri çıktı

DİSK’in “Bu düzen böyle gitmez: Birlikte Değiştireceğiz” başlıklı 1 Mayıs 2022 Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü bildiri ve afişleri çıktı. 

“Bu ülkede yaşamak her gün zorlaşıyor; hayat pahalı ama emeğimiz ucuz, canımız ucuz.

Enflasyon her gün rekor kırıyor, zamlar durmak bilmiyor. Asgari ücrete, memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yılın başında yapılan artışlar eridi gitti.

İşsizliğe çare bulunmuyor, her evde en az bir işsiz var. İşsizlik Sigortası Fonu ise işsizlere değil işverenlere dağıtılıyor.

Ülkeyi yönetenler bu ağır ekonomik koşullarda geçim mücadelesi veren halkı korumak yerine, zenginleri, bankaları ve sermayeyi koruyor. İşsize iş, yoksula aş vermek yerine sermayeye teşvik dağıtıyor. Yandaş şirketlerin vergileri sıfırlanıyor. Dövize endeksli ihaleler ile ayrıcalıklı şirketler ihya ediliyor. “Kur Korumalı Mevduat Hesabı” adı altında bankalara ve zenginlere kaynak aktarılıyor.

Bu adaletsiz düzende fakir daha fakir, zengin daha zengin oluyor.

Evet, günlerin getirdiği zam, zulüm, baskı, sömürü ve adaletsizlik! Ancak bu böyle gitmez.

Geçinmek istiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz ve 1 Mayıs meydanlarında hep bir ağızdan haykırmaya çağırıyoruz:

  1. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar tüm vergilerden muaf tutulmalıdır.
  2. Asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretler artırılmalıdır. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çekilmeli, EYT’lilerin emeklilik hakları verilmelidir.
  3. Ücretlerin üzerindeki vergi yükü azaltılmalı, çok kazananın çok vergi verdiği adil bir vergi düzeni kurulmalıdır.
  4. Tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli, herkese güvenceli istihdam sağlanmalıdır.
  5. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grevli toplu sözleşme hakkıdır. Sendikal hakların kullanımının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

Biz üretenler, işçiler, emekçiler, emekliler, dar gelirliler bu ülkede çoğunluğuz. Biz birleşirsek zamlar geri alınır. Dayanışmayı büyütürsek emeğimizin hakkını alırız. Bizim mücadelemiz bu düzeni değiştirir.

Emeğin, barışın demokrasinin egemen olduğu emeğin Türkiye’sini ve emeğin dünyasını kurmak bizim ellerimizdedir.

Bu düzen böyle gitmez:

Birlikte değiştireceğiz.

Birlikte 1 Mayıs’a”

Afiş ve bildiriye erişmek için tıklayınız 

ITUC ETUC