Image Map

Emeğimiz, ekmeğimiz ve haklarımız için yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz!

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 52’nci yıldönümünü, Kocaeli Dilovası’nda direnişte olan Asen Metal İşçileri birlikte kutladık.

Asen Metal işçileri şahsında ülkemizin dört bir yanındaki işçi direnişlerinin selamlandığı, artan yoksullaşmaya ve gelir adaletsizliğine karşı işçi sınıfının taleplerinin dile getirildiği etkinliğe DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Seyit Aslan, DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük sendikalarımızın genel başkanları, genel merkez ve şube yöneticileri, DİSK’li işçiler ve dostlarımız katıldı.

15-16 Haziran etkinliği DİSK Birleşik Metal İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve bir ayı aşkın bir süredir fabrika önündeki direnişlerine devam eden Asen Metal işçilerinin direniş çadırının önünde gerçekleştirildi. Etkinlikte ilk olarak sahne alan Erdal Bayrakoğlu’nun ezgilerine coşkulu halaylarla ve horonlarla eşlik edildi.

Daha sonra DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaparak Asen Metal direnişine dair bilgi verdi ve 15-16 Haziran’ın bu süreçteki anlamına değindi. “15-16 Haziran işçilerin DİSK’e sahip çıktığı ve kapatılmasına inatla direndiği gündür” diyen Adnan Serdaroğlu bugün de sendikalı olan işçilere bedel ödetildiğini hatırlatarak “Bedel öderiz ama bedel de ödetiriz” ifadelerini kullandı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile konuşmasına “DİSK’in sesini de tarihte hiç bir baskı, darbe, katliam, hapislik kesemedi, bundan sonra da kesemeyecek” diyerek başladı ve “Asla teslim olmayacağız” dedi. Türkiye işçi sınıfına bugün yaşatılan sorunlara değinen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Yoksulluğa, açlığa, işsizliğe ve bütün haklarımızın elimizden alınmasına karşı 15-16 Haziran’ın ışığında yan yana gelerek direnmeye devam edeceğiz” diyerek DİSK’in bu süreçteki mücadele gündemlerini anlattı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun konuşması  “Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz,  İnadına sendika, inadına DİSK” sloganlarıyla noktalandı. 

Dilovası’ndaki 15-16 Haziran etkinliğimiz, yeniden sahne alan Erdal Bayrakoğlu’nun şarkıları, türküleri, coşkulu halaylarla ve horonlarla sona erdi.

ITUC ETUC