Image Map

Genel Başkanımız, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Kadına Yönelik Şiddet Özel Raportörü ile görüştü

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 25 Temmuz 2022 Pazartesi günü Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Kadına Yönelik Şiddet Özel Raportörü Reem Alsalem ile bir araya geldi.

Gerçekleşen görüşmede Arzu Çerkezoğlu, kadınların hem kamusal hem de özel alanda yaşadığı her türlü ayrımcılık ve şiddet türlerini aktardı, kadın istihdamının önündeki engellerden olan çocuk, yaşlı bakımı ile ev ve bakım işlerine kamusal politikalar uygulanmadığından kadın istihdamının büyük oranda esnek ve güvencesiz istihdam olduğunu vurguladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu görüşmede, kadınların güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme sürecini ve bu süreçteki hukuksuz yargı sürecini de Reem Alselem ile paylaştı.

ILO 190 sayılı Sözleşme’nin Türkiye Hükümeti tarafından onaylanması için DİSK’in ve bağlı sendikaların mücadele sürecini anlatan Çerkezoğlu, DİSK Kadın Komisyonu’nun ILO 190 sayılı Sözleşme’nin onaylanması için başlattığı bir yıllık kampanya sürecini aktardı ve DİSK’e bağlı sendikaların toplu iş sözleşmelerine uyarladığı örnekleri paylaştı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Sözleşme’nin onaylanması için DİSK olarak mücadeleye devam edeceğimizi de vurguladı.

ITUC ETUC