Image Map

Bilgi edinme mücadelemiz 16 ay sonra sonuç verdi

Bilgi edinme mücadelemiz 16 ay sonra sonuç verdi:

Bilgi edinme talebimiz SGK tarafından yargı kararıyla karşılandı!

Bilgi edinme hakkı anayasa ve yasalarla güvence altına alınmasına karşın çeşitli kamu kurumları hukuku çiğneyerek kendilerinden istenen bilgeleri vermiyor veya zorluk çıkarıyor.  Bu örneklerden birine karşı yürüttüğümüz hukuk mücadelesi sonuç verdi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) hukuksuz bir biçimde bilgi edinme talebimizi reddetmesi üzerine yargı yoluyla başlattığımız bilgi edinme mücadelesi, talebimizin karşılanmasıyla sonuçlandı.

Konfederasyonumuz araştırma merkezi DİSK-AR, Nisan 2021’de CİMER aracılığıyla 2015-2020 yılları arasında tüm işten çıkış kodlarının ay bazında cinsiyete göre dağılımına ilişkin verileri SGK’dan talep etti.

SGK’nın 14 Nisan 2021’de işten çıkarma nedenlerine göre işçi sayılarına ilişkin bilgi talebimizi özel bir çalışma gerektirdiği ve “ticari” sır olduğu gerekçesi ile reddetti. Bunun üzerine Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na itiraz ettik. Kurulun da 5 Mayıs 2021 tarihinde talebimizi reddetmesi üzerine kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek SGK aleyhinde idare mahkemesinde dava açtık. Ankara 18. İdare Mahkemesi 10 Haziran 2022 tarih, 2021/1753 esas ve 2022/919 no.lu kararı ile DİSK’in bilgi edinme talebinin SGK tarafından reddinin hukuksuz olduğuna ve dava konusu işlemin iptaline karar verdi.

SGK bu yargı kararı üzerine bilgi edinme talebimizi 16 ay sonra 18 Ağustos 2022 tarihinde, karşıladı ve söz konusu verileri DİSK’e gönderdi.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarını şeffaf olmaya ve kamusal bilgi taleplerini yerine getirmeye çağırıyoruz. SGK’nın hukuksuz ret kararına ilişkin yargı kararının bütün kamu kurumlarına örnek olmasını diliyoruz.

Bu vesileyle bir başka bilgi edinme hakkı ihlalini de paylaşmak istiyoruz. TÜİK tarafından açıklanmasından vazgeçilen enflasyona esas madde fiyat listesinin açıklanması talebimiz TÜİK tarafından reddedildi. Buna ilişkin itiraz sürecimiz devam ediyor.

SGK’dan edindiğimiz verilere ilişkin araştırma merkezimizce gerçekleştirilecek çalışma yakında yayımlanacak.

Konuya ilişkin habere şuradan erişilebilir: http://arastirma.disk.org.tr/?p=9075

ITUC ETUC