Image Map

ITUC Avrupa Gençlik Konferansı İstanbul’da tamamlandı

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Avrupa Bölge Konseyi (PERC) 7. Gençlik Konferansı 6-7 Ekim 2022 tarihlerinde “Dijitalleşme Çağında Gençlik İstihdamının Dönüşümü” başlığıyla İstanbul’da düzenlendi. Konferansa Avrupa’nın farklı ülkelerinden 40 delege ve konuk katıldı.

Konferans, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız’ın açılış konuşmalarının ardından başlandı. Türkiye’den DİSK, KESK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ delegelerinin katıldığı toplantıda dijitalleşmenin istihdama etkileri teknoloji, hukuk ve örgütlenme boyutları üzerinden tartışıldı.

ETUC ve ITUC politikaları farklı ülke deneyimleriyle birlikte değerlendirildi. ITUC Gençlik Komitesi’nin dijitalleşmenin yarattığı dönüşümler karşısında yürüteceği çalışmalar planlandı.

Konferans kapsamında ayrıca ITUC PERC Gençlik Komitesi seçimleri gerçekleşti. Rusya KTR temsilcisi Yuri Varlamov komite başkanlığına seçildi. Toplantıya DİSK delegesi olarak katılan Zeynep Kandaz da başkan yardımcılığı görevine seçildi.


ITUC PERC Gençlik Komitesi:
Başkan:

Yury Varlamov (KTR, Rusya)

Başkan Yardımcıları:

EmiliJa Zdravkovska (UNASM, Makedonya)
Zeynep Kandaz (DİSK, Türkiye)

Üyeler:

Nargiz Mamedova (AHIK, Azerbaycan)
Nikola Bobic (CATUS, Sırbistan)
Philipp Siewart (DGB, Almanya)
Tamar Surmava (GTUC, Gürcistan)
Vedran Jurišić (KSBİH, Bosna Hersek)
Zornitsa Petrova (CITUB, Bulgaristan)

 

 

https://perc.ituc-csi.org/7th-PERC-Youth-Conference?lang=en

ITUC ETUC