Image Map

Aramızdan ayrılışının 41’inci yılında unutulmaz işçi önderi Rıza Kuas’ı andık

Konfederasyonumuz DİSK’in kurucularından, Lastik-İş sendikamızın Onursal Genel Başkanı, unutulmaz işçi önderi Rıza Kuas’ı ölümünün 41. yıl dönümünde Edirnekapı Hava Şehitliği’ndeki kabri başında andık.

28 Ekim 2022 Cuma günü düzenlenen anma törenine; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri Kazım Doğan ve Seyit Aslan, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, genel merkez ve şube yöneticileriyle DİSK’li işçiler katıldı.

Anma etkinliği Rıza Kuas şahsında sendikal mücadelede hayatını kaybetmiş önderlerimizin anısına saygı duruşu ile başladı.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı burada yaptığı konuşmada Rıza Kuas’ın “Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider” sözüne atıfta “Emek ile sermaye kavgası sürecektir, devam edecektir” dedi. Alaaddin Sarı konuşmasında Rıza Kuas’ın önderliğinde gerçekleşen “Üstünü aratma” mücadelesini hatırlatarak “Rıza Kuas işçi sınıfının onur mücadelesini bize miras olarak bırakmıştır” diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Rıza Kuas’ın ilk işyeri işgali, ilk referandum ve işçi sınıfının onuru için verilen “Üstünü aratma” gibi mücadelelerin Rıza Kuas’ın imzasını taşıdığını hatırlattı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşmasını “Rıza Kuas başkanımızın sendikası Lastik İş, kurucusu olduğu konfederasyonumuz DİSK olarak bedeli ne olursa olsun, hangi engel önümüze çıkarılırsa çıkarılsın, emeğimize, memleketimize, sendikalarımıza, DİSK’e sahip çıkacağız” diyerek tamamladı.

 

Rıza Kuas’ın kabrine bırakılan karanfillerle anma töreni son buldu.

ITUC ETUC