Image Map

Abdullah Baştürk’ü saygı ve özlemle andık

İşçi sınıfı mücadelesinin unutulmaz ismi, Konfederasyonumuz DİSK’in ve Genel-İş Sendikamızın Genel Başkanı Abdullah Baştürk’ü ölümünün 31. yılında saygıyla ve özlemle andık.

Abdullah Baştürk’ün Zincirlikuyu’daki mezarı başındaki anma törenine  DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kazım Doğan, DİSK’in önceki dönem Genel Başkanları Rıdvan Budak ve Süleyman Çelebi, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Arslanoğlu, Baştürk’ün ailesi, DİSK üyesi sendikaların başkanları, genel merkez ve şube yöneticileriyle DİSK üyesi işçiler katıldı.

 

Anma törenini açan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Abdullah Baştürk şahsında bizlere yol gösteren önderlerimiz, sınıf mücadelesinde yaşamını yitirenler ve iş cinayetlerinde kaybettiklerimiz için saygı duruşuna çağırdı.

Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan “Abdullah Baştürk demek emek demek, bilim demek. Abdullah Baştürk demek fedakarlık, diremek, direniş demek, bir ömür boyu sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya için bedel ödemek demek” dedi ve Baştürk’ün mücadele mirasına sahip çıkmanın önemine değindi. Abdullah Baştürk’ün mücadele çizgisinden örnekler veren Remzi Çalışkan,  Baştürk’ün 12 Eylül zindanlarındaki direnişini ve DİSK’i savunmaya, DİSK’in önderliğini yapmaya devam ettiğini hatırlattı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise Abdullah Baştürk’ü anarak başladığı konuşmasında bugün en fazla ihtiyaç duyduğumuz şeyin daha fazla yan yana gelmek olduğunu vurguladı.  “Cumhuriyet tarihinin en emek düşmanı, politikaların hayata geçirildiği bir dönemdeyiz” diyen Arzu Çerkezoğlu asgari ücret tespit sürecine dair açıklamalarda bulundu ve işçi sınıfının karar mekanizmalarından dışlandığını söyledi: “Cumhurun büyük kısmını karar mekanizmalarının dışında tutuyorsanız böyle Cumhuriyet olmaz. İşçi sınıfı olmadan Cumhuriyet olmaz”

İşçi sınıfı mücadelesinin unutulmaz ismi, Konfederasyonumuz DİSK’in ve Genel-İş Sendikamızın Genel Başkanı Abdullah Baştürk’ün mezarına karanfillerin bırakılması ile anma töreni sona erdi.

 

ITUC ETUC