Image Map

EYT MÜCADELEMİZİ KAZANDIK! DİRENE DİRENE KAZANMAYA DEVAM!

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu’nun EYT gündemiyle ilgili açıklaması:

Milyonlarca işçinin, emekçinin kamuoyunda #EYT olarak bilinen mücadelesi başarıya ulaştı.

1999 yılında çıkan 4447 sayılı Kanunun, yürürlük tarihinden önce işe giren kişiler için de emeklilik koşullarını ağırlaştırması sonucu büyük bir hak kaybına uğrayan işçilerin, emekçilerin yıllardır sürdürdüğü hak, hukuk, adalet mücadelesi kazandı.

“Çift dikiş” ile suçlanan, “Seçimi kaybetsek de bu işte yokum” yanıtı ile karşı karşıya kalanlar, bıkmadan, usanmadan mücadele yürüterek kazandı. Birlik ve dayanışma içinde bu mücadeleyi yürüten tüm mücadele arkadaşlarımızı selamlıyor, hepsine teşekkür ediyoruz.

Evet, EYT mücadelesi ile hükümet geri adım attı ancak sosyal güvenlik sistemimizdeki devasa sorunlar bitmedi. Bu başarıdan alınan güçle mücadelemiz devam edecek:

  • DİSK olarak öncelikle EYT ile ilgili yasal düzenlemelerin, özelikle de zorunlu emekliliğin önlenmesine dair düzenlemenin takipçisi olacağız.
  • 9 Eylül 1999 ve sonrası çalışmaya başlayanlar için ortaya çıkan büyük eşitsizliğin adil ve kademeli bir geçişin sağlanarak çözülmesi için, mezarda emekliliğe son vermek için de bir mücadele sürecini yükseltmek şarttır.
  • Öte yandan, emeklilerin geçim sorunu önemli bir mücadele gündemimiz olmaya devam etmektedir. En düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çekilmesi ve tüm aylıklarının aynı oranda artırılması, “intibak” meselesinin çözülmesi için mücadeleyi büyüteceğiz.

DİSK Yönetim Kurulu olarak Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu başta olmak üzere bu süreçte emek veren tüm yol arkadaşlarımızı bir kez daha tebrik ederiz.

Mücadeleye devam!

ITUC ETUC