Image Map

Gürcistan Sendikalar Kongresi

Gürcistan Sendikalar Konfederasyonu (GTUC) 15. Kongresi 12-13 Aralık 2022 tarihlerinde Tiflis’te düzenlendi.

Gürcü işçi hareketinin 115. Yılı ve Gürcistan Sendikalar Konfederasyonu (GTUC) 30. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen kongreye DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da katıldı.

130 bin üyesi bulunan GTUC’un kongre çalışmalarına 170 delegenin yanı sıra farklı ülkelerden 40 konuk katıldı. Sendikalardan seçilerek gelen delegelerin yarısını kadın işçiler oluştururken 5 kişilik yeni yönetime iki kadın genel başkan yardımcısı seçildi.

GTUC Genel Başkanı Irakli Petriashvili yaptığı açılış konuşmasında GTUC’un “asgari ücret”, “işçi sağlığı iş güvenliği önlemleri”, “iş kanununda reform” gibi konularda mücadele verirken bir yanda da “dünya barışı” ve “örgütlenme özgürlüğü” alanlarında kampanyalar yaptığını aktardı.

Çalışma, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı ve Gürcistan İşverenler Konfederasyonu Başkanı’nın katıldığı kongrede düzenlenen ödül töreninde “en iyi toplu sözleşme” , “en çok yeni üye kaydeden sendika”, “en iyi sosyal diyalog”, “en iyi gazeteci” vb. ödüller verildi.

Kongreye ILO ve ITUC’un yanı sıra Rusya, Almanya, ABD, Ukrayna, Fransa, Moldova, Polonya, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Türkiye, Bulgaristan, Bask, Ermenistan, Belçika, Danimarka ve İsveç gibi ülkelerden konfederasyon temsilcileri katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu kongreye hitaben yaptığı konuşmada Gürcistan ve Türkiye halklarının arasındaki tarihsel yakınlığı hatırlatırken Gürcü işçilerin güvencesiz çalışma koşulları ve özelleştirmelere karşı temel hakları güvence altına alacak yeni yasaların hazırlanması için verdikleri mücadeleyi selamladı.

Kongrenin ikinci gününde ILO ile birlikte “Barış, sürdürebilir kalkınma ve sendikalar” konulu bir konferans düzenlendi.

GTUC, Gürcistan’da bağımsız ve demokratik sendikacılığın temsilcisi olarak kabul ediliyor. Ülkede temel işçi haklarıyla ilgili yeterli yasal düzenlemeler olmadığı için GTUC’un faaliyetlerinin önemli bölümü yasal düzenlemeler çerçevesinde şekilleniyor. GTUC, diğer yandan çok sayıda  fabrika ve işyerinde fiili grevler ve eylemler düzenliyor.

ITUC ETUC