Image Map

“Mata işçisi hakkını alacak”

İnsanca çalışma ortamı, ücret iyileştirmesi ve ek zam talebiyle mücadele yürüten Birleşik Metal İş sendikamızın üyesi Mata işçilerine dayanışma ziyareti gerçekleştirildi.

1200 Mata işçisinin İstanbul Tuzla’daki fabrikada başlattıkları direnişin üçüncü günü gerçekleşen ziyarete DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun yanı sıra sendikalarımızın genel merkez ve şube yöneticileri, işyerlerinden temsilciler ve bölgedeki fabrikalarda çalışan işçiler de katıldı.

İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi’ndeki yürüyüşün ardından Serbest bölge girişinde bir açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu “Son bir yılda patronlar hayatlarında göremedikleri kadar para kazandılar, zengin oldular; ama işçiler yoksullaştı” dedi ve Mata işçisinin ücretlerde iyileştirme mücadelesinin gerekçelerini anlattı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da “Dünyanın zenginin insanının sahibi olduğu, dünyanın en pahalı otomobillerine parça üreten Mata işçisine reva gördüğünüz bu mudur” ifadeleriyle başladığı konuşmasında, son yıllarda gelir dağılımında emek aleyhine yaşanan bozulmaya dikkat çekerek “Kimseden sadaka istemiyoruz, biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, Türkiye büyüdü ise hakkımızı istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından binin üzerinde işçiyle Mata fabrikasına bir yürüyüş yapıldı ve burada atılan sloganların ardından dayanışma ziyareti son buldu.

BirGün

ITUC ETUC