Image Map

ETUC: İşçilere Adalet İçin Hep Birlikte

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun (ETUC) 15. Kongresi 23-26 Mayıs 2023 tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşti. Avrupa’da işçilerin çalışma koşullarının ve sendikal faaliyetlerin değerlendirildiği kongrede Esther Lynch genel sekreterliğe seçildi.

Kongre kapsamında düzenlenen “Türkiye Halkıyla Dayanışma” etkinliğinde Avrupa sendikaları depremin yaralarının sarılması için etkili kampanyalar düzenleneceğini duyurdu.

Avrupa sendikal hareketinin geleceğinin tartışıldığı kongrede “sendikal yenilenme”, “kadın işçileri güçlendirme”, “cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği”, “kemer-sıkma politikalarına karşı sosyal haklar”, “istihdamın geleceği”, “yapay zeka ve çalışma hayatı”, “hayat pahalılığı ve güvencesiz çalışma”, “İklim krizi”, “Ukrayna Savaşı”, “Filistin ile dayanışma”, “ırkçılık” vb. konularda etkinlikler düzenledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi Yusra Mardini, Filistin Sendikalar Federasyonu Genel Sekreteri Shaher Saed, Tunus Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Noureddine Tabboubi, Amerika Kıtası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Rafael Freire, ILO Genel Direktörü Gilbert Houngbo, Avrupa Yeşiller Partisi Eş-Başkanı Mélanie Vogel, Avrupa Sol Partisi Başkanı Walter Baier ve Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grup Başkanı Gabriele Bischoff konuk konuşmacılar arasında yer aldı. Avrupa’nın farklı ülkelerinden sendika kökenli başbakan ve bakanlar da kongreye katıldı.

Avrupa’nın Geleceği oturumunda Genel Kurul’a hitap eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: “Bugün tüm dünyada bu mevcut düzen, neoliberal kapitalizm iflas etmiştir. Yeni bir toplumsal sözleşme ihtiyacı bugün temel meselemizdir. Yani sosyal devlet, sosyal adalet, sosyal politika, eşitlik, adalet, barış ve kardeşlik temelinde demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği yeni bir toplumsal düzenin, emeğin Avrupası ve emeğin dünyası için hep birlikte yan yana ve omuz omuza mücadeleye devam!” dedi.

Kongre’de ETUC’yun yeni yönetimi ve sekretaryası seçildi. İrlandalı Esther Lynch genel sekreterlik görevine seçildi. Lynch, “işçilerin hayat pahalılığı kriziyle karşı karşıya kaldığını, şirketlerin pandemiyi ve savaşı bahane ederek reel ücretleri düşürdüğünü ama işçilerin enflasyon fırsatçılığına ve kemeksıkma politikalarına grevler ve kitlesel eylemlerle cevap verdiğini” hatırlattı. Lynch “ETUC’un grevlerden aldığı güç ile kalıcı kazanımlar ve işçileri koruyan yasal düzenlemeleri hayata geçirmek için mücadele edeceğini” söyledi.

Kongre’ye Türkiye’den DİSK, Hak-İş, KESK ve Türk-İş heyetleri katıldı. “Türkiye Halkıyla Dayanışma” etkinliğine 4 Konfederasyon deprem bölgesindeki yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

ITUC ETUC