Image Map

DİSK’in Kurucu Başkanı Kemal Türkler katledilişinin 43. yıldönümünde mezarı başında anıldı

Konfederasyonumuz DİSK’in  kurucusu ve Onursal Genel Başkanı Kemal Türkler, 22 Temmuz 2023 cumartesi günü, katledilişinin 43. yıldönümünde mezarı başında anıldı.

İstanbul’ da 22 Temmuz 1980 de evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Kemal Türkler için 22 Temmuz 2023 Cumartesi günü mezarı başında anma töreni düzenlendi. Törene katılan yüzlerce kişi Topkapı Çamlık mezarlığı girişinden Türkler’in mezarına kadar ‘Kemal Türkler ölümsüzdür’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları eşliğinde yürüdü.

Burada yapılan saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Adnan Serdaroğlu, Kemal Türkler’in ömrünün her dakikasını işçi sınıfı mücadelesine adadığını ifade ederek şunları söyledi: “DİSK’in bu kadar engellendiği bir süreçte de işçi sınıfının yol göstericiliğine devam etmeye çalışıyoruz. Bize bırakılan bir görev ve sorumluluk var. Bu sorumluluğu yerine getirmek bizim tarihsel ve sınıfsal bir sorumluluğumuzdur.”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise konuşmasında önümüzdeki hafta zamların geri alınması, gelirde adalet, vergide adalet için işyerlerinden meydanlara yeni bir mücadele sürecinin başlayacağını ilan etti ve şunları söyledi: “Faşist kattillerce aramızdan alınan genel başkanımıza bir söz vereceksek, işçi sınıfını açlığa, yoksulluğa mahkum eden bu düzeni değiştirme mücadelesidir. Kemal Türkler’e vereceğimiz söz, eşitlik, adalet, barış ve kardeşlik temelinde, üretenlerin yöneten olduğu emeğin Türkiye’sini ve dünyasını kurmaktır.”

KETEV Başkanı Celalettin Aykanat ve ailesi adına Nilgün Soydan Türkler’in de konuşma yaptığı anma töreni Kemal Türkler’in mezarına karanfil bırakılmasıyla anma sona erdi.

ITUC ETUC