Image Map

10 Ekim: Öfkeliyiz, unutmayacağız, unutturmayacağız

10 Ekim 2015’te Emek-Barış-Demokrasi mitingimize yönelik saldırıda yaşamını yitiren canlarımız Ankara başta olmaz üzere törenlerle anıldı. 

ANKARA

#10Ekim‘in 8’inci yılında Ankara’da düzenlenen anma törenine DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan ve DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, genel merkez ve şube yöneticileri de katıldı. 

 

Ankara Garı önündeki saygı duruşunun ardından yapılan basın açıklamasında bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “8 yıl önce bu meydanda yaşadıklarımız, bu meydanda yaşanan katliam bugün bize dayatılan Türkiye’ye giden yolun taşlarından bir tanesiydi” dedi.

İSTANBUL

10 Ekim katliamının 8’inci yılında İstanbul’daki anma töreni Kadıköy’de gerçekleştirildi. Anma töreninde bir konuşma yapan DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Asalettin Aslanoğlu “Kalleşçe vurarak, öldürerek, bizi kardeşlikten-barıştan vazgeçireceğini sananlar bilsin ki
ağıtlarımız, gözyaşımız, acılarımız ve öfkemizle birleşmeye devam edeceğiz” dedi.

İZMİR

İzmir’deki anma töreni Alsancak’ta bulunan 10 Ekim anıtı önünde gerçekleştirildi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı burada yaptığı konuşmada “Umut yere düşmediği sürece, hep birlikte biz ayağa kalkarız. Barış güvercinlerini unutmadık, unutturmayacağız” dedi.

ESKİŞEHİR

Ulus Anıtında yapılan anma töreninde bir açıklama yapan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Zeynep Kaya “Barış içinde, kardeşçe, özgürce, insanca yaşanan bir ülke için mücadeleyi sürdürmek, 10 Ekim’de yitirdiğimiz barış güvercinlerimize borcumuzdur” dedi.

ITUC ETUC