Image Map

Filistin Sendikalarından Acil Çağrı

Filistin Genel Sendikalar Federasyonu (PGFTU) Genel Sekreteri Shaher Saed, bütün işçileri sömürgeciliğe ve işgale karşı dayanışmaya çağırdı.

Filistin sendikaları Genel Sendikalar Federasyonu (PGFTU), Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da İsrail işgal hükümeti tarafından işlenen insanlık suçlarını protesto etmek amacıyla acil bir çağrı yayınladı. Çağrıda İsrail’in sivil halka yönelik saldırılarına dikkat çekilirken, Filistinli işçilere yönelik baskılar ve hak gaspları da vurgulandı. Filistin sendikaları, uluslararası toplumu İsrail işgalini son vermek ve Filistin’e özgürlük için harekete geçmeye davet etti.

Acil Çağrı

Filistin Genel Sendikalar Federasyonu (PGFTU), Gazze Şeridi’nde İsrail işgal devleti tarafından sivil halka yönelik işlenen katliamlar nedeniyle büyük bir endişe içindedir. Sınırsız ve ölümcül bir askeri tırmanış devam etmektedir. On bir gündür, İsrail işgal hükümetinin emriyle ölümler keyfi olarak devam etmektedir.

İsrail işgal hükümeti, savaş suçlarından sorumlu olup, 135,000 ev ve binanın yıkılmasına, 700’ü çocuk 3000 şehidin ölümüne sebep olmuştur. Ayrıca 10000 kişi yaralanmış ve 680,000 kişi evini terk etmek zorunda kalmıştır.

Batı Şeria’da ise 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren 61 kişi öldürüldü ve 1300 kişi yaralandı.

Hastaneler, sağlık merkezleri, sivil savunma birimleri ve sağlık emekçileri özellikle hedef alındı ve çalışamaz hale getirildi. Yaralara ambülans hizmeti verilmesi ve cenazelerin taşınması engellendi. Okullara ve sığınaklara yönelik saldırı tehditleri yapıldı.

Gazze’nin kuzeyinde yaşayanlara evlerini terk etmeleri talimatı verildi. Gazze sakinleri bilinmeyen bir akıbete sürüklendi ve sivil statülerinden soyutlandı. İsrail topçusu tarafından Beit Lahya’dan ayrılan kalabalığa yönelik zalim bombardıman gibi örnekler uluslararası hukuku ihlal etmeye yönelik bilinçli bir hamlelerdir.

PGFTU, İsrail işgal hükümeti tarafından atılan tüm adımların uluslararası hukuk ve 1949 Cenevre Sözleşmesi’ne ek olarak 1977 Cenevre Protokolü’nün açık ihlali olduğunu vurgulamaktadır.

Bu korkunç durumun ortasında, İsrail işgal ordusu, İsrail’de çalışan Filistinli işçilere karşı baskılardan kaçınmamıştır. İşçilerin evlerine dönmesi engellenmiştir, işten atılan işçiler savunmasız şekilde Batı Şeria’ya transfer edilmiştir.

İşçilerin kişisel eşyalarına, paralarına, kimlik kartlarına el konulmuştur. PGFTU, binlerce işçinin haklarının gasp edildiğine dair başvurular aldı. Ayrıca, pek çok işçinin İsrail’in işgali altındaki Kudüs’ün kuzeyindeki Anatout askeri kampında insanlık dışı koşullarda gözaltında tutulduğu bilgisini aldık.

PGFTU olarak, işçilerimizin serbest bırakılmasını ve ailelerine güvenli bir şekilde geri dönmelerini sağlamak için adımlar atılmasını talep ediyoruz. Ayrıca, Uluslararası Kızıl Haç’ın Anatout gözaltı merkezini ziyaret ederek işçilerimizin koşullarını denetlemesi talep etmekteyiz.

Uluslararası sendika hareketini, sorunun temel nedeni olan İsrail işgali ve Filistinlilerin üzerindeki sömürgeciliği ele almak ve insanlık suçu olarak kabul edilen Gazze kuşatmasını sona erdirmek için kendi ülkeleri ve hükümetlerine baskı yapmaya çağırıyoruz. Filistinlilere tam özgürlük ve kendi kaderini tayin etme hakkını kullanma hakkı vardır.

Yaşasın uluslararası sendika dayanışması!

Yaşasın Özgür Filistin!

PGFTU Genel Sekreteri

Shaher Saed

 

ITUC ETUC