Image Map

Suç Ortaklığına Son Verin, İsrail’i Silahlandırmayı Durdurun!

Filistin sendikaları ve meslek örgütleri İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto eden ortak bir açıklama yayınladı. Sendikalar, İsrail’in Filistinlilere karşı gerçekleştirdiği şiddetin artarak devam ettiğini belirtti ve uluslararası toplumun sessizliğini eleştirdi.

Açıklamada, İsrail’in Filistinlilere yönelik acımasız saldırılarının devam ettiği ve bu saldırıların uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulandı. İsrail’in Gazze’yi yakıt, elektrik, su, gıda ve tıbbi malzemelerden mahrum bırakarak sivil halkı hedef aldığına dikkat çekildi. Ayrıca, İsrail’in Gazze’de binlerce Filistinliyi öldürdüğü, mahalleleri yerle bir ettiği ve aileleri dağıttığına dair bilgiler paylaşıldı.

Filistin Sendikaları, İsrail’in aşırı sağ hükümetinin Filistinlilere karşı artan saldırılarını körüklemek için aşırılıkçı yerleşimcilere tüfek dağıttığını ve bu eylemlerin İsrail’in Filistinlilere yönelik “ikinci Nakba”yı gerçekleştirme niyetine işaret ettiğini belirtti.

Açıklamada, Batılı devletlerin İsrail’e verdiği destek ve sessizliği eleştirilirken, İsrail’e silah sağlayan ve onun operasyonlarına onay veren Batılı devletlerin sorumluluğuna dikkat çekildi. Sendikalar, İsrail’in soykırım savaşını sınırsız bir şekilde yürütme yetkisi verilmesine karşı çıkarak, uluslararası toplumu İsrail ile olan silah ticaretini durdurmaya çağırdı.

Filistin Sendikaları, dünya genelindeki sendikalara beş önemli çağrıda bulundu:

  1. İsrail’e yönelik silah üretimini reddedin.
  2. İsrail’e silah nakliyatını reddedin.
  3. Sendikalarda bu yönde kararlar alınmasını sağlayın.
  4. İsrail’in kuşatmasına yardımcı olan suç ortağı şirketlere karşı harekete geçin.
  5. Hükümetlere İsrail ile tüm askeri ticareti durdurmaları yönünde baskı yapın.

Açıklama, Filistin halkıyla dayanışmanın önemine vurgu yaparak, tüm dünya genelindeki sendikaları İsrail’in soykırım eylemlerine karşı seslerini yükseltmeye ve harekete geçmeye çağırdı. Sendikalar, Filistin için adalet ve kurtuluş mücadelesinin sadece Filistinlilerin değil, tüm sömürülen halkların kurtuluşu için bir kaldıraç olduğuna inandıklarını ifade etti.

 

Açıklamanın İngilizcesi İçin:

An Urgent Call from Palestinian Trade Unions_ End all Complicity, Stop Arming Israel

Açıklamanın Arapçası İçin:

نداء طارئ من النقابات العمالية الفلسطينية_ ً ضعوا حدا للتواطؤ! أوقفوا إمداد إسرائيل باألسلحة

ITUC ETUC