Image Map

Canlı Blog: Gelirde Adalet, Vergide Adalet Ankara Yürüyüşü (5. Gün)

  • İşçi sınıfının adalet mücadelesini Ankara’ya taşıyoruz.
  • Gelirde, vergide, ülkede adalet isteyen milyonların yüreğinin bizimle atacağı Ankara’ya yürüyoruz.

Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu’nun yer aldığı yürüyüş 13 Kasım 2023 Pazartesi günü saat 13:00’te Kadıköy Söğütlüçeşme’den başladı. Yürüyüş Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir güzergâhını takip ederek 17 Kasım Cuma günü Ankara’ya ulaşacak.

5. GÜN: “UMUT ANKARA’YA ULAŞTI”

#GelirdeVergideAdalet yürüyüşünün dördüncü gününde yürüyüş kolumuz sabah 9’da Eskişehir’den Ankara’ya doğru yola çıktı. Eskişehir’den ayrılırken DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan bir açıklama yaparak Eskişehir’de kendilerini karşılayan herkese teşekkür etti ve “DİSK büyüyecek, DİSK yürüyecek, umut büyüyecek” dedi.

Yürüyüş kolumuz saat 12 civarında Ankara girişine ulaştı. Ankara girişinde karşılanan #GelirdeVergideAdalet yürüyüş kolu saat 13’te Sezenler Sokak’taki DİSK Bölge Temsilciliğinde olacak. Saat 14’te ise Ulus Meydanı’nda büyük bir işçi buluşması gerçekleştirilecek.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Ankara girişinde bir açıklama yaparak tüm işçileri, emekçileri, emeklileri, #GelirdeVergideAdalet isteyen Ankaralıları saat 14’te Ulus Meydanı’nda buluşmaya çağırdı.

#GelirdeVergideAdalet yürüyüş kolu DİSK Bölge Temsilciliği’nin bulunduğu Sezenler sokakta coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı. Buradan Ulus Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi.

Sezenler Sokak’tan Ulus’a doğru yürüyüşe CHP Genel Başkanı Özgür Özel de katıldı.

Ulus’a yürüyüş için:

#GelirdeVergideAdalet yürüyüş kolunu Ulus’ta binlerce işçi coşkuyla karşıladı.

Ulus’tan canlı yayın:

4. GÜN: “İŞÇİLER YÜRÜRSE KARANLIKLAR DAĞILIR”

#GelirdeVergideAdalet yürüyüşünün dördüncü günü Bursa’da yoğun yağış altında yola başladı. 

Yürüyüşün dördünü günün ilk durağı Bilecik oldu. Bilecek Organize Sanayi Bölgesi önünde çiçeklerle karşılanan yürüyüş kolumuz Saat 13’te Atatürk Parkı’na ulaştı. Burada yürüyüşü karşılamaya gelenlere beraber kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 

Bilecik’teki basın açıklamasının tamamını izlemek için:

Bilecik’teki basın açıklamasının ardından yürüyüş kolumuz Eskişehir’e doğru yola çıktı. Eskişehir girişinde kendilerini karşılayan DİSK’liler ile birlikte Adalar’daki basın açıklamasına doğru yürüyüşe geçildi.

 

Yürüyüş kolu yeni katılımlarla Adalar mevkiine yürürken Eskişehir halkının yoğun ilgisi ve desteğiyle karşılandı.

Eskişehir’deki yürüyüşü ve basın açıklamasını izlemek için: 

3. GÜN: “HER KİLOMETREDE DAHA GÜÇLENEN ADIMLAR” 

#GelirdeVergideAdalet yürüyüşünün üçüncü gününde yürüyüş kolu saat 9’da İzmit İnsan Hakları Parkı’ndan yola çıktı.

#GelirdeVergideAdalet yürüyüş kolumuz ilk olarak Kocaeli Başiskele’de Lastik İş sendikamızın üyesi işçilerin katıldığı eğitim çalışmasını ziyaret etti.

Yürüyüşün bir sonraki durağı Yalova idi. #GelirdeAdaletVergideAdalet yürüyüş kolumuzu İDO iskelesi önünde karşılayan Yalovalılar, Cevdet Aydın Parkı’na yürüdü. 

Yalova’daki basın açıklamasını izlemek için:

Yalova’daki sıcak karşılamanın ve kitlesel basın açıklamasının ardından #GelirdeVergideAdalet yürüyüşçüleri Bursa’ya doğru yola çıktı.

 

Yürüyüşün üçüncü günü Bursa Kent Meydanı’ndaki kitlesel basın açıklaması ile sona erdi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı konuşmada “Biz varsak umut var, işçi sınıfı varsa umut var, DİSK varsa umut var” dedi.

Bursa’daki basın açıklamasını izlemek için:

2. GÜN: “ADIMLARIMIZ DAYANIŞMA İLE GÜÇLENİYOR”

#GelirdeVergideAdalet için Ankara yürüyüşünün ikinci günü, 14 Kasım Salı günü sabah saat 9:00’da Gebze Meydanı’ndaki basın açıklaması ile başladı. Burada bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ikinci gün programı hakkında bilgi verdi.

Gebze’den başlayan #GelirdeVergideAdalet yürüyüşünün ikinci gündeki ilk durağı grevlerini sürdüren Lastik İş üyesi Corning Kablo işçileri oldu. 124 gündür grevde olan, emeği, ekmeği için mücadele veren Corning Kablo işçilerini ziyarette Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaparak gelirde adalet için başta toplu iş sözleşmesi olmak üzere sendikal hakların önemine dikkat çekti. 

Grev ziyaretinin ardından yürüyüş kolumuz Yarımca üzerinden akşam 5’te kitlesel bir basın açıklamasının yapılacağı İzmit’e doğru yola çıktı. #GelirdeVergideAdalet yürüyüş kolumuz yol boyunca halkın yoğun ilgisiyle ve desteğiyle karşılaştı. 

Yürüyüş kolu İzmit’te Merkez Bankasının önünde binlerce işçi tarafından karşılandı. Coşkulu kalabalık hep birlikte İnsan Hakları Parkı’na yürüdü.

Burada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu #GelirdeVergideAdalet mücadelesinde bugün yol boyu verilen desteğin, gösterilen dayanışmanın önemine dikkat çekti.

İzmit’teki yürüyüşün ve basın açıklamasının tamamını izlemek için: 

Yürüyüşün ikinci günü İzmit İnsan Hakları Parkı’ndaki coşkulu basın açıklamasının ardından sona erdi. Üçüncü gün (15 Kasım Çarşamba) saat 9’da yine aynı noktadan başlayacak ve Yalova’nın üzerinden Bursa’ya varılacak.

1.GÜN: “KAR, BORAN, FIRTINA; GELİYORUZ ANKARA”

Gelirde Adalet ve Vergide Adalet için Ankara yürüyüşü İstanbul Kadıköy Söğütlüçeşme’de düzenlenen basın açıklamasının ardından başladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada, “Biliyoruz ki bu yürüyüşte yalnız yürümeyeceğiz. Bu yürüyüşte bizimle birlikte hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında her gün hayatta kalma mücadelesi veren milyonlarca işçiyle, emekçiyle, emekliyle; milyonlarca gençle, kadınla, bu ülkenin yurttaşlarıyla birlikte yürüyeceğiz” dedi.

Genel Başkanımızın açıklamasını izlemek için: 

Yoğun yağmur altında başlayan yürüyüşün ilk etabında, Kozyatağı üzerinden Bostancı’ya ulaşıldı.

Yürüyüş kolumuz Karahisar kavşağındaki coşkulu bir karşılamanın ardından Gebze Kent Meydanı’na doğru harekete geçti. İşçi kenti Gebze’de yol boyunca vatandaşlar yürüyüşçülere alkışlarla, kornalarla destek verdi.

 

Yürüyüşün ilk günü Saat 17:00’de Gebze Kent Meydanındaki basın açıklamasıyla sona erdi. Genel Başkanımız buradaki açıklama “Gelirde adalet için yürüyoruz, ekmeğimize sahip çıkmak için yürüyoruz. Kaşıkla verdiklerini kepçeyle geri aldıkları adaletsiz vergi sistemine karşı yürüyoruz” dedi.

Gebze Meydanı’ndaki basın açıklamasını izlemek için: 

Yürüyüşün ikinci günü saat 9’da Gebze’den başlayacak.

 

ITUC ETUC