Image Map

ETUC’tan Avrupa Mitingi: Kemer Sıkmaya Hayır!

Brüksel’de 15 bin işçi, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC’un çağrısıyla kemer sıkma politikalarını protesto etti. Sendikalar AB kurumları önünde protestolar düzenledi.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) tarafından düzenlenen ve 30 farklı ülkeden sendika üyelerinin katıldığı eylemde Genel Sekreter Esther Lynch, kemer sıkma politikalarına dönülmesi durumunda yaklaşan seçimlerde politikacıların bedel ödeyeceklerini söyledi.

Komisyonun taslak önerisine göre GSMH’nın %3ünden fazla açık veren üye devletler bütçe açıklarını her yıl en az GSMH’larının %0.5’i kadar azaltmak zorunda kalacaklar.

Bu Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun Avrupa Komisyonu verilerine dayanarak yaptığı hesaplara göre, üye devletlerin sadece gelecek yıl bütçelerinden 45 milyar Euro kesmek zorunda kalacakları anlamına geliyor. Komisyonun önerisi ise kesintileri daha şiddetli hale getirecek.

AB liderleri, uzlaşmakta zorlandıkları bu “ekonomik yönetişim kuralları” için tekrar bir araya gelmeden önce düzenlenen eylemin ardından Genel Sekreter Lynch konu hakkında basın açıklaması yaptı.

ETUC Genel Sekreteri Esther Lynch

 

“Kararın sonuçlarına ilişkin bir alarm çalıyoruz. Ekonomik yönetişim kuralları, sadece teknokrat uzmanların ya da devlet bakanlarının vereceği bir karar değil. Kararlaştırılan şey bizzat Avrupa Birliği’nin geleceğidir. İşler, yeşil geçiş için yeterli yatırım olup olmayacağı, yeterli hastane okul ve evin olup olmayacağının kararı veriliyor.”

“Küçük değişiklikler istemiyoruz. İstediğimiz şey Covid sırasında öğrenilen tüm dersler dikkate alınarak ciddi eksikliklerin düzeltilmesidir. Burada olan bitenle ilgili kaçınılmaz hiçbir şey yok. Bunlar, kasıtlı siyasi seçimlerdir ve önümüzdeki seçimlerde herkesi yaptıkları seçimlerden sorumlu tutacağız.”

 

 

15,000 march in Brussels to stop return of EU austerity

ITUC ETUC