Image Map

Filistin’deki İnsanlık Krizi: Çocuklar ve İşçiler En Çok Etkilenenler

Filistin Sendikalar Federasyonu (PGFTU) tarafından yayınlanan son rapor, Gazze ve Batı Şeria’daki durumun giderek kötüleştiğini ortaya koyuyor. Filistin sendikalarına göre 7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden çatışmalar sonucunda 21 bin kişi hayatını kaybetti ve 55 bin kişi yaralandı.

Rapor, çocukların durumuna özel bir vurgu yapıyor. Gazze’ye yönelik saldırılar nedeniyle 8,500 çocuk hayatını kaybetti, 20,000 çocuk yaralandı ve 3,500 çocuk enkaz altında kaldı. 18,000 çocuk anne-babasını kaybetti. Rapor ayrıca, 1,000 çocuğun ampute edildiğini ve 340,000 çocuğun yetersiz beslenme sorunu yaşadığını belirtiyor.

İşçiler de bu krizden büyük ölçüde etkilendi. İşgal altındaki bölgelerde çalışmak zorunda kalan Filistinli işçiler işlerini kaybedince gelir kaynaklarını da kaybetmiş oldular. Gelişmeler sonucunda, Batı Şeria ekonomisi adeta felç olmuş durumda. 80 binden fazla işçi işini kaybetti.

7 Ekim’in ardından PGFTU, çalışma ve seyahat izinleri iptal edilen ve evlerine dönemeyen binlerce işçi sendika binalarında kalmaya başladı. Çok sayıda işçi Gazze’ye dönmeye çalışırken tutuklandı. İsrail güçleri 4000 işçiyi gözaltına aldı 3200 işçi saha sonra serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan Gazzeli işçiler, verdikleri röportajlarda işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını aktardılar. İşgal ordusunun yayınladığı videolar bu iddiaları kanıtlıyor.

Rapor, elektrik, su, iletişim ve internet bağlantısının kesilmesiyle Gazze Şeridi genelinde tam tecrit yaşandığını ortaya koyuyor. Ayrıca, bir milyon Gazzeli kuşatma ve fırınların bombalanmasının bir sonucu olarak açlık tehdidi altında olduğunu vurgulanıyor.

PGFTU, Gazze için askeri bir çözümün olmadığını ve Gazze’nin izole edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Sendikalar, derhal ateşkes sağlanmasını ve Gazze’ye yönelik saldırıların durdurulmasını talep etti. Ayrıca, hastanelere yönelik bombardıman ve kuşatmanın durdurulması, Gazze Şeridi için insani ve tıbbi yardımın sağlanması, İsrail ve Batı Şeria’daki işçilere yönelik baskı ve gözaltıların son bulması, tutuklanan veya mahzur kalan işçilerin evlerine güvenli dönüşünün sağlanması ve Gazze ve Batı Şeria’daki tüm tutukluların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ITUC ETUC