Image Map

TBMM’den seslendik: Gelirde adalet, vergide adalet, ülkede adalet!

SK’in uzun süredir mücadelesini verdiği “Vergide Adalet, Gelirde Adalet” mücadelesi Meclis gündemine taşındı.

DİSK Yönetim Kurulu, 5 maddeden oluşan ve CHP tarafından yasa teklifine dönüştürülmek üzere verilen araştırma önergesinin görüşüleceği 30 Ocak’ta TBMM’deydi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan ve DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfın Görgün’ün de aralarında olduğu DİSK heyeti TBMM’deki görüşmeleri izlemeden önce Çankaya Kapısı önünde bir basın açıklaması yaptı.

Meclis önünde bir açıklama yapan Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu iktidara seslenerek “Eğer daha fazla vergi toplamak, vergi gelirlerinizi artırmak istiyorsanız artık işçinin, emekçinin, emeklinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçin” dedi. İki yıllık mücadele sürecini ve DİSK’in hazırladığı teklifi anlatan Çerkezoğlu TBMM’deki tüm siyasi partilere ve milletvekillerine seslenerek “Eller adalet için kalksın” dedi: “Eller ‘vergide adalet’, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçilerin, emekçilerin, emeklilerin ve halkın insanca yaşayabilmesi için kalksın diyoruz. Eller, bu ülkenin geleceğini teslim edeceğimiz çocuklarımızın, gençlerimizin geleceği yani bu ülkenin aydınlık geleceği için kalksın diyoruz.”

Basın açıklamasının ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ziyaret eden DİSK heyeti, ardından CHP’nin grup toplantısına katıldı.

DİSK Heyeti, CHP Grubu’nda #VergideAdalet dövizleriyle karşılandı. Grup Toplantısı’nda CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DİSK’e ve mücadelesine geniş yer ayırdı.

Vergide adalet mücadelemize ilişkin CHP Genel Başkanı Özgür Özel şunları söyledi: “En düşük gelir gruplarının hakkını savunan, emekçilerin işçilerin hak mücadelesinin kararlılıkla yürüten işçi sendikalarının içinde kendi emekçileri için diğerlerinden çok olumlu ve kararlı bir şekilde ayrışan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu destekliyoruz. Vergide Adalet için İstanbul’dan Ankara’ya yürüdünüz, vergide adalet olmadan ülkede barış olmaz, vergide adalet olmadan eşitlik olmaz, demokrasi olmaz dediniz. Biz de DİSK’in ‘vergide adalet’ talebini Meclis’e taşıdık; mücadelesini yürekten sahipleniyor ve alkışlıyoruz.”

#VergideAdalet yasamızın TBMM’de görüşülmesini bekleyen DİSK heyeti, Anayasa Mahkemesi kararları ve Anayasa yok sayılarak halkın seçtiği bir vekilin, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine tanıklık etti. Yasa teklifi görüşmesinin bu olağanüstü gündem dolayısıyla ertelenmesinin ardından DİSK tarafından yapılan açıklamada “Gelirde, vergide, ülkede adalet istiyoruz. Hemen şimdi!” denildi.

Vergide Adalet yasasının ilerleyen günlerde gerçekleşecek görüşmelerini DİSK yine yakından takip edecek.

 

 

ITUC ETUC