Image Map

DİSK heyeti İliç’te…

Erzincan İliç’te Anagold Madenciliğe ait Çöpler Köyü’ndeki maden sahasında meydana gelen felaketin ardından DİSK Dev Maden Sen yöneticilerinin bölgeye hızla intikal etmesinin ardından Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreterimiz Tayfun Görgün ve sendikalarımızın yöneticilerinden oluşan DİSK heyeti de İliç’teydi.

İliç’te öncelikle maden sahasında incelemelerde bulunan heyet daha sonra Çöpler Köyü mevkiindeki nizamiye kapısına indi. DİSK heyeti kayıp işçilerin burada bekleyen aileleriyle bir araya geldi ve daha sonra DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu basına bir açıklama yaparak “Sermayenin kar hırsının bu tabloya yol açtığını hepimiz gayet iyi biliyoruz” dedi.

Genel başkanımız açıklamasında “şirketlerin doymak bilmeyen isteklerinin yerine getirilmesi, madende kapasitenin arttırılması, verilen ÇED raporları, bu şirketin vergi borçlarının affedilmesi, bu süreci soruşturan savcıların görevden alınması ve cezalandırılması, davaların dosyaların kapatılması” gibi örnekleri sıralayarak “nereden bakarsak bakalım ve 9 işçi kardeşimizin şu anda bu göçüğün altında Türkiye’deki düzenin bir özeti. Bu düzenin değişmesi lazım.” dedi. 

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK heyeti, açıklamanın ardından İliç Gençlik Merkezi’nde kayıp dokuz işçinin aileleri ile bir araya geldi.

ITUC ETUC