Image Map

TAKSİM'DE ULUSLARARASI 1 MAYIS KUTLAMASI

Bundestag’dan Taksim’e:
Almanya Federal Parlemento (Bundestag) Milletvekili Hüseyin Kenan AydınR18; Sol Parti (Die Linke) delegasyonu ile beraber 1 Mayıs’ta İstanbul’da olacak. Aydın yaptığı basın açıklamasındaR18; hükümetin 1 Mayıs’ı tatil ilan etmek için başlattığı çalışmayı olumlu bir adım olarak değerlendirirken’, “Taksim’de yapılan yılbaşı ve spor kutlamaları için verilen izin 1 Mayıs kutlamaları için esirgenmemelidir. 1 Mayıs Taksim kutlamalarının önceki yıllardaki gibi olaylı geçmemesi için yetkilileri gereken önlemleri almaya davet ediyorum” dedi

Bakana Nazım Hikmet şiiri:
Almanya Gıda İşçileri Sendikası NGG Dortmund Eyalet Başkanı Manfred Strater, Faruk Çelik’e yazdığı mektupla hükümeti 1 Mayıs konusunda tarihsel sorumluluğa davet etti. Demokrasinin gelişmesi için toplumsal sorunların üstüne cesaretle gitmek gerektiğini belirten Strater, Taksim’in İşçi Bayramı’na kapalı ama polis gününe açık olmasının kamu vicdanı ve eşitlik ilkesi açısından açıklanabilir bir tarafı olmadığını ifade etti.

NGG Dortmund Başkanı Strater yazdığı mektupta; “Türkiye’deki 1 Mayıs ve gösteri yasaklarına karşı 2009 Ocak ayından beri kampanya sürdürüyoruz. Bu çalışma Almanya sınırlarını aştı. Avrupa Parlamentosu(AP), Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) gibi küresel işçi kuruluşlarının da gündemine haline geldi. Toplam 148 ülkenin, 654 sendikasına ulaştırıldı. Bunların pek çoğunun protesto ve talep içeren mektupları hükümetinize ulaştırdılar. 1 Mayıs’ı, barış, kardeşlik ve dayanışma duyguları içinde kutlamak için sendikacı, milletvekili ve işçilerden oluşan uluslararası delegasyon olarak karanfillerimizle birlikte İstanbul’da olacağız. Büyük şairiniz Nazım Hikmet’in dediği gibi, bu meydanlar, işçilerin, R16;karanfilleri, bayrakları ve kitapları ile’ renklenmelidir.” dedi.

İngiltere, TUC:
Dünya’nın en eski ve en kitlesel işçi örgütlerinden biri olan İngiltere Sendikalar Kongresi (TUC), Genel Sekreteri Billy Hayes imzasıyla İngiltere Dış İşleri Bakanlığı’na bir mektup yazarak, İngiliz hükümetinin Türkiye hükümeti ile temasa geçerek Taksim 1 Mayıs’ın barışçıl bir şekilde kutlanması için girişimde bulunmasını talep etti.

Hayes mektubunda TUC’un, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediği ama bu desteğin Türkiye’nin temel insan haklarına saygı duyduğu sürece devam edeceğini belirtti. Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda 1 Mayıs kutlamak isteyen sendikacılara karşı polis şiddeti uyguladığını hatırlatan Hayes, 2009 yılında da benzer baskıların yaşanmasından kaygı duyduğunu belirtti.

Danimarka, LO-DK:
Danimarka İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO-DK) üye ve şubelerine bir yazı göndererek 1 Mayıs 2009 günü ülke genelinde yapılacak etkinliklerde Türkiyeli işçilerin taleplerini dile getirmelerini istedi. LO-DK Konfederal Sekreteri Marie-Louise Knuppert DİSK’e yazdığı mektubunda işçi sınıfının uluslararası dayanışma duygularıyla örgütlenme, toplantı, gösteri ve yürüyüş özgürlüğünü desteklediklerini ifade etti.

Hindistan, CITU:
Taksim’deki 1 Mayıs kutlamalarına Hindistan İşçi Sendikaları Merkezi (CITU) adına, aynı zamanda milletvekili olan Chandan Pillai katılacak.

 

ITUC ETUC