Image Map

Kıdem tazminatı hakkı için #Direnİşçi Çerkezköy ve Konya'da

Kıdem tazminatı hakkı için mücadeleyi yükselten DİSK’in “Köleliğe karşı #Direnİşçi” kampanyası çerçevesinde eylemleri sürüyor. İstanbul Mecidiyeköy’deki ve Ankara’daki yürüyüşlerin, Gebze, Kartal ve Kayseri’deki eylemlerin ardından Çerkezköy ve Konya’da da DİSK’in eylemi vardı

ÇERKEZKÖY

Hükümetin kıdem tazminatının gaspı saldırısına karşı DİSK öncülüğünde işçilerin mücadelesi sürüyor. #Direnİşçi kampanyasının parçası olarak 11 Kasım Pazartesi günü Trakya Bölgesi Temsilciler Kurulu toplandı ve ardından bir yürüyüşle hükümet protesto edildi.

Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nde saat 1’de başlayan ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile DİSK Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat’ın da katıldığı toplantıyı DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday açtı. DİSK Lastik İş sendikası uzmanı Üzeyir Ataman kıdem tazminatı üzerine bir sunuş yaptı. Trakya bölgesinde DİSK’in örgütsel durumunu özetledikten sonra sözü DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu aldı. Çerkezoğlu ülke çapında DİSK’in kampanyasına binlerce işçinin katıldığını, kampanya çalışmalarının geliştiğini, DİSK’in hükümetin bu saldırısı karşısında uzlaşmaz bir tutuma sahip olduğunu ve DİSK’in kararlı duruşu sayesinde hükümetin esas politikasını açıkça savunamadığını dile getirdi.

Ardından temsilciler söz alarak görüşlerini dile getirdiler. Toplantıya DİSK Tekstil Çerkezköy Temsilciliği ve Edirne Şubesine bağlı işyeri temsilcileri katıldılar.

 20131111_163602

4 vardiyasının çıkışının beklenmesinin ardından Çerkezköy Hükümet Konağından saat 4.30’da yola çıkan 400’e yakın işçi yolu trafiğe kapatarak Çerkezköy Belediyesinin önündeki meydana kadar yürüdü.

“Ölmek var, dönmek yok, tazminatı vermek yok”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” gibi sloganlar coşkuyla atıldı. Yürüyüşe çevredeki insanların ilgisi de yüksekti.

Meydanda basın açıklamasını yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu bir kez daha kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı mücadeleyi yükselteceğimizi vurguladı. Çerkezoğlu’nun “Gerekirse bedel ödeyeceğiz ama alınterimize, çocuklarımızın bize emanetine sahip çıkacağız” diyerek tamamladığı sözlerinin ardından işçiler bir kez daha güçlü bir şekilde “Ölmek var, dönmek yok, tazminatı vermek yok” sloganını attı.

KONYA

1385368_1431219323758654_1884248924_n

AKP hükümetinin ulusal istihdam stratejisi adı altında taşeron cehennemini yaygınlaştırmaya yönelik ve kıdem tazminatlarının fona devredilmek koşuluyla gaspını da girişimlerine karşı 11 Kasım pazartesi günü Konya’da DİSK üyesi işçiler Konya’nın en işlek caddelerinde haykırdı: “Geçit vermeyeceğiz.”

Eylem, Konya Atatürk Anıtının Önünde saat 11.00’de toplanmayla başladı. Kortejler oluşturularak ve sloganlar eşliğinde 11.30’da yürüyüşe geçildi. Yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüş sırasında sık sık “Köleliğe geçit vermeyeceğiz, Tazminat hakkımız gasp edilemez, İşçilerin birliği sermayeyi yenecek, İnadına sendika inadına DİSK, İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları atıldı.

Basın açıklaması Konya’nın merkezinde bulunan Zafer Meydanı’nda gerçekleşti. Basın açıklamasını DİSK İl Temsilcisi Ali Özçelik yaptı. Ali Özçelik açıklamasında AKP Hükümetinin Kıdem tazminatını fona devrederken para babalarının ekmeğine yağ sürmeye çalıştığına, çıkartılmak istenen yasanın kölelik yasası olduğuna ve işçi sınıfımızı geleceksiz, güvencesiz bırakmayı hedeflediğine ve 77 yıllık bir mücadelenin ürünü olan kıdem tazminatının korunması için her türlü mücadeleyi vereceklerine vurgu yaptı.

Basın açıklamasına yerel basının ve halkın ilgisi oldukça yoğundu.

Eyleme çok sayıda sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi.

Eylemimize DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi ve Genel İş Antalya Şube Başkanı Cemal Aybar ve DİSK Kayseri Bölge Temsilcisi Cumali Sağlam da eyleme katılarak destek verdiler.

ITUC ETUC