Image Map

ITUC'un 2013 Değerlendirmesi ve Yeni Yıl Mesajı

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow ve Genel Başkanı Michael Sommer 2013’ü değerlendirdikleri bir yeni yıl mesajı yayımladı. Dünya genelinde işçi sınıfının durumunu ve sendikal hareketin faaliyetlerine değerlendiren mesajda Türkiye’de yaşanan sendikal hak ihlallerine de yer verilmiştir. Mesajın Türkçe özetini sizlerle paylaşıyoruz.

Burrow ve Sommer’in dediği gibi “2013 olağanüstü bir yıl oldu şimdi 2014 için hazırlanıyoruz.” Yeni yılda sendikalarımızı büyüteceğiz, güvenceli iş ve güvenli gelecek için mücadele edeceğiz.”

 ITUC YENİ YIL MESAJI

Sharan Burrow ve Michael Sommer’den 2013 Değerlendirmesi

2013 yılı dünya genelinde hükümetler açısından başarısızlıklar yılı oldu. İstihdam, ekonomik adalet, iklim eylemleri, demokrasi ve barış konularında açıkça yetersiz kaldılar. İktidarda adeta hükümetler değil iş dünyası vardı.

Küresel ekonomi 6 yıl öncesine kıyasla bugün çok daha istikrarsız. İşsizlik ve gelir dağılımındaki adaletsizlikle birlikte %1’lik zengin kesimlerin serveti de artmaya devam ediyor.

Ekonomik önerileri başarısız oldukça IMF’nin güvenilirliği tekrar tekrar sarsılıyor.

ITUC’un öngörüleri maalesef gerçekleşti. Haklara, ücretlere, sosyal korumaya ve kamu sektöründeki istihdama yönelik saldırılar arttı.

ITUC Küresel Anketi’ne göre dünya nüfusunun  %49’u işsizlikten ve % 58’i zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamamaktan şikâyetçi.

Şirketler güçlendikçe hükümetlere olan güven azalıyor. Dünya nüfusunun sadece %13’ü hükümetlerin çalışanların haklarını savunduğuna inanıyor.

Dünya Bankası, iklim ve altyapı gibi konulardan bahsetse de hükümetler karbon tüketimini azaltacak ve iklimin tahribatını engelleyecek teknolojik yatırımları desteklemiyor.

G 20 kâğıt üzerinde istihdam, altyapı, vergi kaçakçılığının önlenmesi gibi konularda iyi görünüyor ama sonuç sadece korku politikası ve çıkmaz sokak.

“Kuzey Afrika ve Orta Doğu” bölgesi hala laik demokrasi ve dini egemenlik arasındaki mücadeleye sahne oluyor. Dünya, Filistin’deki trajedinin adil bir çözüme ulaşmasında hala başarılı olamadı.

Türkiye kendi halkına biber gazı sıkıyor, Güney Kore sendikaları yasadışı hale getirecek yöntemler uyguluyor.

ITUC ve üyeleri bütün bu olumsuzluklara rağmen mücadeleyi sürdürdüler. 2013 yılında;

• Küresel Anket ve Sendikal Hak İhlalleri Raporları yayımlandık. • G 20 içinde emeğin sesi olan L 20 çalışmalarına katıldık. • Vergi Kaçakçılığı ve Kemer sıkma uygulamalarına karşı OECD düzeyinde çalışmalar yürüttük. • IMF ile mücadele ettik. •ILO’da grev hakkı başta olmak üzere çeşitli konularda faaliyetler düzenledik.

• Türkiye, Fiji, Şili, Swaziland, Guatemala ve Meksika’da insan hakları ihlallerine karşı mücadele ettik. •Türkiye’de Taksim Meydanı’nda işçilerle birlikteydik • Endonezya, Hindistan ve Meksika hükümetleriyle görüştük. • Dominik, Hong Kong, Bangladeş gibi ülkelerde iş güvenliği kampanyaları düzenledik. • Katar’da Dünya Kupası öncesi işçi haklarının ihlal edilmesine karşı kampanyamız devam ediyor.

• Küresel bir kadın konferansı gerçekleştirdik. • Ev işçileri için uluslararası kampanyalar düzenledik. • Körfez ülkelerinde yeni sendikaların kurulmasını destekledik. • Asya’da güvencesiz işçiler için örgütlenme faaliyetleri yürüttük. •Emeklilik fonları, kadınların işyerindeki hakları ve taşeronlaşmanın yarattığı eşitsizlik ve iklim krizi üzerine raporlar hazırladık.

2013 olağanüstü bir yıldı, şimdi 2014 için hazırlanıyoruz. Mayıs ayında Almanya Berlin’de 3. Kongremizi gerçekleştireceğiz. Yeni yılda örgütleneceğiz, haklarımızı savunacağız. Sendikalarımızı büyüteceğiz, güvenli işler ve güvenceli ücretler için haklarımızı savunacağız.

Herkesi kongre hazırlıklarına katılmaya davet ediyoruz. Destekleriniz için teşekkür eder, hepinize iyi bir yıl dileriz

Sharan Burrow                                            Michael Sommer

ITUC Genel Sekreteri                                ITUC Genel Başkanı

 

 

yılbasi

Fotoğraf: Ufuk Koşar

ITUC ETUC