Image Map

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu: Erkan Yılmaz derhal serbest bırakılsın!

DİSK’in üye olduğu ve 162 ülkeden 180 milyon işçiyi temsil eden, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow, DİSK/Genel-İş Sendikası Tunceli Şube Başkanı Erkan Yılmaz’ın hukuksuz biçimde tutuklanması üzerine Adalet Bakanı’na bir protesto mektubu gönderdi.

Mektubun Türkçe tercümesi:

Adalet Bakanlığı

ANKARA, TÜRKİYE

 Erkan Yılmaz’ın Tutuklanması

Sayın Bakan,

DİSK üyesi Genel-İş Sendikası’nın Tunceli Şube Başkanı, Sayın Erkan Yılmaz, 4 Eylül 2015 tarihinde, Tunceli şehir merkezinde yaşanan silahlı bir çatışma nedeniyle yaralanan ve daha sonra hayatını kaybeden bir kadına yardım ederken gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınma gerekçesi Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. Maddesi ve polis memuruna mukavemettir. 23 Ekim 2015 tarihinde, yerel mahkeme herhangi bir gerekçe olmaksızın kendisinin tutuklanmasına karar vermiştir. Sayın Yılmaz’ın avukatlarının itirazına rağmen mahkeme herhangi bir cevap vermemiştir. Sayın Yılmaz halen tutuklu bulunmaktadır.

İşçi sınıfının küresel sesi olan ITUC adına ve temsil ettiğimiz 162 ülkeden 180 milyon işçi adına, Sayın Yılmaz’ın haksız yere tutuklanmasına şiddetle kınadığımızı, derhal ve koşulsuz şekilde serbest bırakılmasını talep ettiğimizi belirtmek istiyorum.

Sharan Burrow

Genel Sekreter

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu

(ITUC)

sharanerkanyılmaz

ITUC ETUC