Image Map

DİSK’li işçiler Çalışma Bakanlığı’na yürüdü

disk-kidem-tazminati1

DİSK’e üye sendikaların yönetici ve üyesi işçiler kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı, 10 Şubat 2016’da Milli Kütüphane önünden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yürüyerek kitlesel bir basın açıklaması düzenlediler.

ankarakidem1

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu ve DİSK üyesi sendikaların genel merkez, şube yöneticileri ve işçiler “Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir. Dokunma!” pankartı ile yürüyerek, “Ölmek var, dönmek yok, tazminatı vermek yok”,  “Genel grev, genel direniş”, “Gün gelecek devran dönecek AKP işçiye hesap verecek” “İnadına sendika inadına DİSK”sloganları attı.

kidemankara2

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, hükümetin 2016 eylem planında yer alan düzenlemenin amacının patronların işçileri işten çıkartma maliyetlerini düşürmek olduğunu söyledi. Çalışma Bakanının “İşverenlerimizin kıdem tazminatı yüzünden kabuslar görmesini istemeyiz” ifadeleri hatırlatan Beko, kıdem tazminatının fona devredilmesi halinde patronların işten çıkarttığı işçiye toplu ödeme yapmak zorunda kalmayacağını ifade etti. Böylelikle işten çıkarmaların kolaylaşacağını belirten Beko, Çalışma Bakanının “İşveren kıdem tazminatı yükünü nasıl karşılayacağım diye işten çıkarmıyor” sözlerinin bunun kanıtı olduğunu ifade etti.

kıdemankara

Zorunlu tasarruf teşvik fonu, konut edindirme yardımı hesapları, işsizlik fonu gibi tüm fonların iktidarlar tarafından yağmalandığını hatırlatan Beko, kıdem tazminatının da fona devredilerek yağmalanacağını vurguladı. Hükümetten yapılan “İşçiler kıdem tazminatlarını alamıyorlar” açıklamalarına da yanıt veren Beko, kıdem tazminatı ödemeyen patronlara ağır yaptırımlar getirilmesi gerektiğini kaydetti.

2c966079-7a4f-41b6-bc44-c2832b2b9b7d

Eyleme katılan Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Genel Sekreter Yardımcısı Monserrat Mir Roca da “Avrupa genelindeki 60 milyon işçiyle beraber Türkiye’deki sendikaların iş güvencesi için verdiği mücadeleyi destekliyoruz “ diye konuştu.

Kartal’daki eylem için tıklayınız

Edirne’de yapılan eylem için tıklayınız

İstanbul’daki basın açıklaması için tıklayınız 

Konya’daki eylem için tıklayınız

Gaziantep’teki eylem için tıklayınız 

ITUC ETUC