Image Map

Savunmaya özgürlük!

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 14 avukatının tutuklanmasıyla ilgili DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun açıklaması

SAVUNMAYA ÖZGÜRLÜK!

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen ve cezaevinde açlık grevinin 166. gününü geride bırakan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 14 avukatı tutuklandı.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın mahkemeye getirilmedikleri 14 Eylül’deki duruşmasından 2 gün önce 16 avukatı gözaltına alındı. Böylece savunma hakkı alenen gasp edildi.

9 günlük gözaltı süresinin ardından çıkarıldıkları savcılıkça alınan ifadelerinin ardından 16 avukat tutuklanmaları istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Avukatlar,  Didem Baydar, Şükriye Erden, Ayşegül Çağatay, Ebru Timtik, Aytaç Ünsal, Zehra Özdemir, Yağmur Ereren, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Naciye Demir, Behiç Aşçı, Barkın Timtik ve Özgür Yılmaz  tutuklanırken,  Av. Ahmet Mandacı ve Av.Ezgi Gökten serbest bırakıldı.

Avukatların Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı savunmaları, polisin vurduğu Dilek Doğan ve Berkin Elvan, uyuşturucu çetesinin öldürdüğü Hasan Ferit Gedik davalarında savunmanlık yapmaları, Sur, Cizre, Silvan, Reyhanlı, Soma ve Ermenek ile ilgili heyet oluşturmaları suçlama konusu yapıldı.

Gizlilik kararı verilmiş dosyalarda, gizli tanık ifadelerinin delil olarak yer aldığı soruşturmada, avukatlara ‘neden onun avukatısın’ diye sorulduğu öğrenildi. Mahkemeler, önceden verilmiş, kesinleşmiş beraat kararlarını yok saydı, olmayan delilerle, hukuka aykırı olarak tutuklama kararı verildi.

OHAL ilanından sonra, tüm demokrat, muhalif kesimlere karşı gelişen sistemli baskılardan avukatların şahsında savunma hakkı da nasibini almaktadır. Yüzlerce avukatın gözaltına alınması, cezaevlerinde avukat görüşlerine ve mahkemelerde savunmaya getirilen kısıtlamalar bunun en tipik örnekleridir.

Hukukun ve savunmanın bir gün herkese lazım olacağını hatırlatıyor, savunmaya özgürlük diyoruz.

ITUC ETUC