Image Map

DİSK ESKİ HÜKÜMLÜ ÇALIŞANLARIN SORUNLARININ TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

DİSK ESKİ HÜKÜMLÜ ÇALIŞANLARIN SORUNLARININ TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

DİSK Genel Başkanı Kani Beko 23 Şubat 2018’de “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Deklarasyonu” törenine katıldı. Tören öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu ve diğer hükümet üyeleriyle görüşen Genel Başkanımız 696 sayılı KHK kapsamında kadroya alınacak işçilerden halen eski hükümlü statüsünde çalışanların yaşadığı mağduriyetleri gündeme getirdi.

696 sayılı KHK’da yer alan “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması” koşulu nedeniyle, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. Maddesi çerçevesinde istihdam edilmiş olan eski hükümlü alt işveren işçilerinin kadroya alınmalarında önemli sıkıntılar yaşanmış, binlerce işçinin işsiz kalma tehlikesine dikkat çeken DİSK bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuruda bulunmuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu başta olmak üzere hükümet üyeleriyle yapılan görüşmede, eski hükümlü alt işveren çalışanlarının durumuyla ilgili DİSK’in başvurusu gündeme getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, konuyla ilgili bir çalışmayı bu hafta gündeme alacaklarını iletti.

Çocuklarımıza daha aydınlık bir gelecek sunmalıyız

“Çocuk İşçiliği ile Mücadele Deklarasyonu” töreninde de bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk kez toplandığı 23 Nisan 1920 tarihini, çocuklara bayram olarak armağan eden bir ülkeye yakışmayan bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu verilerle ortaya koydu ve “Bize düşen görev, çocuklarımıza daha aydınlık, daha umutlu, insanca yaşayacakları bir gelecek sunmaktır” dedi.

Ek: Alt işveren şirketlerde çalışan eski hükümlü işçilerin kadroya alınmaları sürecinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve belirsizliklerin sona erdirilmesi için DİSK’in ilgili yazısı

http://disk.org.tr/2018/01/eski-hukumlu-taseron-iscilerin-kadroya-alinmasi-icin-diskten-bakanliga-basvuru/

ITUC ETUC