Image Map

Kemalpaşa ve Bandırma’da toplu sözleşme sevinci

İzmir Kemalpaşa Belediyesi ile Balıkesir Bandırma Belediyesi’nde çalışan Genel-İş Sendikamız üyesi işçilerin toplu iş sözleşmeleri bağıtlandı. Kemalpaşa ve Bandırma’da yapılan törenlere DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan da katıldı.

11 Mart Çarşamba günü, DİSK’e üye Genel-İş Sendikası ile Kemalpaşa Belediyesi arasında iki yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı ve toplu iş sözleşmesi töreni düzenlendi. Toplu iş sözleşmesi imza törenine; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, ‪DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel-İş Sendikası İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Faruk Saral ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri, Genel-İş Sendikasının İzmir şubelerinin başkan ve yöneticileri ile DİSK’li işçiler katıldı. ‪

Toplu iş sözleşmesinde engelli çocuğu olan işçiye normal çalışma saatlerinin son bir saatinde izin verilmesi kararlaştırılırken; işyerinde fiilen çalışan engelli işçinin kendisi, engelli eşi ve çocuklarına SGK tarafından tespit edilip yapılmayan her türlü protez, koltuk değneği, akülü tekerlekli sandalye ve benzeri araçları heyet raporu doğrultusunda işverence karşılanması ile yılda dört ikramiye verilmesi sağlandı.

Sözleşmeye eklenen bir madde ile de, işçilerin ailesinin şikayeti üzerine aile içi şiddet uygulandığı durumlarda, sosyal hizmet uzmanının yapacağı değerlendirme ve adli makamlara yansıyan durumlar var ise, bunları belgelemek koşulu ile işçinin maaşının % 50’sinin bir yıl süre ile mağdur olan eşine ve çocuğuna ödenmesi ve 25 Kasım’ın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü olarak kabul edilmesi sağlandı.

Toplu iş sözleşmesi imza töreni karşılıklı imzaların atılması sonrasında verilen plaketlerle sona erdi.

12 Mart 2020, Perşembe günü ise Genel-İş Sendikası ile Bandırma Belediyesi arasında bir yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı. Toplu iş sözleşmesinde işçilerin günlük ücretlerine zam yapılarak sosyal haklarında kazanımlar sağlandı.

Düzenlenen toplu iş sözleşmesi imza törenine; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Genel-İş Sendikası Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Genel-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Hilmi Ovalı, şube yönetim kurulu üyeleri ile üyelerimiz katıldı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesinde işçilere 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve engelliler haftasının ilk mesai gününde engelli işçilerin, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ise kadın işçilerin ücretli izinli sayılmaları ve yılda dört ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.

Toplu iş sözleşmesi töreninde yapılan konuşmalarda işsizliğe, gelir adaletsizliğine, demokratik değerlerin çiğnenmesine ve emeğe yönelik saldırılara vurgu yapıldı. İşçi sınıfının örgütlü gücünün önemi vurgulandı.

 

ITUC ETUC