Image Map

Ülke çapında meydanlardan seslendik: Geçinmek istiyoruz!

DİSK, 11 Kasım 2021 Perşembe günü (bugün) gerçekleştirdiği basın açıklamalarıyla ülke çapında “Geçinmek İstiyoruz: Vergide Adalet, Gelirde Adalet” dedi.

İstanbul‘da Beşiktaş Meydanı’da ve Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen basın açıklamalarında DİSK’in 5 temel talebi sıralandı: 1- Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın. 2- Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın. 3- En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin. 4- Elektrik, su,  doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun. 5- Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

İSTANBUL HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Ankara‘da Ulus Meydanı’nda toplanan kalabalık adına basın açıklamamızı DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. Açıklamaya DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileriyle çok sayıda işçi katıldı.

Adana‘da Heykel Park’ta gerçekleşen basın açıklamasının metnini DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu okudu. Gündoğdu, “İŞKUR ve SGK kaynaklarından  patronlara bol keseden kaynak aktarılırken, halkın geçimi için en ufak bir sosyal politika önlemi gündeme gelmiyor.” dedi.

Gaziantep‘te Yeşil Su Parkı’nda toplanan DİSK’liler adına basın açıklamasını DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü okudu. Güdücü, “Emekçiler için halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor…Bu adaletsiz gidişata dur demek için; Gelirde Adalet, Vergide Adalet istiyoruz!” dedi.

Diyarbakır‘da Koşuyolu Parkı’nda toplanan DİSK’liler adına basın açıklamasını DİSK Diyarbakır Bölge Temsilcisi Hasan Hayri Eroğlu okudu. Açıklamada kalabalık, “bütçede adalet istiyoruz” sloganları attı.

Eskişehir‘de basın açıklamasını DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz okudu. Adalar Migros önünde toplanan kalabalık, “İşçilerin sırtındaki yük olan adaletsiz vergi sistemine son! İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” sloganları attı.

Edirne‘de saat 12.30’da Saraçlar Caddesi’nde gerçekleşen basın açıklamasını DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen okudu. Şen, masal dinlemek değil geçim sorunumuza çözüm istiyoruz dedi.

ITUC ETUC