Image Map

İstanbul Çalışma İl Müdürlüğü önünden seslendik: Önlenebilir ölümler kaza değil, iş cinayetidir!

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleriyle beraberindeki heyetin, maden faciasının gerçekleştiği Bartın’ın Amasra ilçesindeki ziyaretlerinin ardından İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

25 Ekim 2022 Salı günü gerçekleştirilen basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyesi Seyit Aslan da katıldı.

Basın açıklaması boyunca “Çalışırken ölmek istemiyoruz”, “Bartın’ın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamada, DİSK’in Bartın’daki iş cinayeti ile ilgili işyerlerinde ve meydanlarda yaptığı etkinliklerle ilgili bilgi verdi ve Amasra’ya bir ziyaret gerçekleştiren DİSK heyetinin bölgede gözlemlerini ve değerlendirmelerini paylaştı.

Basın açıklamasında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Bartın’da babasını kaybetmiş doğmamış çocuklar var. Bir kez daha söylüyoruz yaşananlar kaza ve kader değil! Bu yaşanan katliamlar önleyebilir ölümlerdir, iş cinayetidir. Madenlerde yaşadığımız bu kara tablonun nedeni yerin yedi kat altına giren madencinin yaşamıyla oradaki bir kazma sapı, herhangi bir iş makinesi arasında hiç bir fark görmeyen sermaye zihniyetinin sonucudur” dedi.

Üretim zorlamasının madenlerde yaşanan ölümlerin en önemli nedeni olduğunu vurgulayan Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu “Ülkeyi yöneten siyasi iktidar ve iktidarın sözcüleri yaşananları hala kaza diye, kader diye nitelemeye çalışıyor ‘kader planı’ diyorlar. Buradan sormak istiyoruz bu kader sadece Türkiye işçi sınıfı için mi var?” diye sordu.

Açıklamanın tamamını izlemek için: 

DİĞER İLLERDEKİ AÇIKLAMALAR İÇİN TIKLAYINIZ

ITUC ETUC